فريم ورک FrameWork چیست ؟
فريم ورک FrameWork چیست ؟

فريم ورک FrameWork چیست ؟ به صورت خلاصه ، فريم ورک FrameWork در اصطلاح به چارچوب نرم‌افزاري گفته مي‌شود. يک فريم‌ورک مجموعه‌اي از کتابخانه‌هاي برنامه‌نويسي و احتمالا مجموعه‌اي از قوانين براي برنامه‌نويسي است. براي مثال چارچوب «دات نت فريم ورک» محصولي از شرکت مايکروسافت است که حاوي هزاران کتابخانه‌ي کوچک به همراه قواعد و ابزارهايي براي توسعه‌ي برنامه‌هاي مختلف در آن است. يک چارچوب يا فريم‌ورک به برنامه‌نويسان کمک مي‌کند کدهاي کمتري بنويسند و در زمان کمتري به نتيجه‌ي بهتري دست پيدا کنند. در چارچوب دات‌نت و فريم‌ورک مشابه آن، ماشين مجازي جاوا، اين امکان وجود دارد که برنامه‌ي نوشته شده، روي سيستم‌عامل‌هاي گوناگون به صورت يکسان عمل کند.

 

فريم ورک FrameWork چیست ؟

فريم ورک FrameWork چیست ؟

 

فریم‌ ورک Framework به زبان فارسی یعنی «چارچوب» و به زبان فارسی‌تر یعنی دربرگیرنده و محصور کننده‌ای که ساختاری را نگه داشته یا حفظ می‌کند. چارچوب خلاصه و معرب شده‌ی عبارت «چهار‌چوب» است. بدون تحقیق هم می‌توان فهمید که این عبارت از دنیای معماری به نرم‌افزار و بعضا مدیریت راه‌یافته است. شناخت این پیشینه کمک می‌کند که هنگام شنیدن فریم‌ ورک به یک مفهوم فکر کنید تا ابزار یا روندی خاص. همین‌طور که با شنیدن عبارت «چارچوب» بسته به این که گوینده یا نویسنده آن را به چه موضوعی سنجاق کرده، می‌توانید به هرچیز کلی فکر کنید مثل چارچوب قرارداد، چارچوب مدیریت یا چارچوب در منزل! هدف از ارائه این مطلب آموزش نرم‌افزار یا روش‌های برنامه‌نویسی نیست. اگر از دنیایی خارج از برنامه‌نویسی و نرم‌افزار کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اید نیاز است که با ادبیات متداول حوزه نرم‌افزار آشنایی حداقلی را داشته باشید. بخش واژه‌نامه کسب و کار نت‌استارت با همین رویکرد تدوین شده ست.

وقتی توسعه دهندگان نرم‌افزار مجموعه‌ای از کلاسها، توابع، ماژول‌ها و روش‌های اجرایی خود را در قالب ساختاری منسجم به شکلی گردآوری کردند که سرعت کارهای پرتکرار را چندبرابر کرد و در عین حال به آسانی قابل انتقال به دیگران شد، اولین فریم ورک‌های نرم‌افزای شکل گرفت و به تدریج توسعه پیدا کرد، به شکلی که امروز عدم استفاده از آن به شدت بر سرعت و هزینه پروژه‌ها تاثیر می‌گذارد. معمولا فریم‌ورک‌ها توسط شرکت‌های بزرگ و باسابقه ایجاد و توسعه داده می‌شوند اما امروزه فریم‌ورک‌های زیادی وجود دارد که بواسطه ارتباط آنلاین با خرد جمعی و مشارکت گروهیِ داوطلبانه یعنی جمع‌سپاری ایجاد و توسعه یافته‌اند.

فریم‌ورک‌های نرم‌افزاری و برنامه‌نویسی انواع مختلفی دارند، یکی از مشهورترین آنها فرم ورک « دات نت .Net » متعلق به شرکت ماکروسافت است که کهحاوی هزاران کتابخانه‌ی کوچک و بزرگ به همراه روش‌ها و ابزارهایی آن برای توسعه‌ی برنامه‌های نرم‌افزاری به زبان‌های رایج است. این فریم‌ورک یک نمونه بارز و گسترده از چارچوب‌هایی نرم‌افزاری است که توسط یک شرکت بزرگ ایجاد و توسعه یافته است. انتخاب نوع فریم‌ورک و به تبع آن زبان برنامه‌نویسی است که دوباره‌کاری‌ها و مهاجرت‌های نرم‌افزاری را به حداقل می‌رساند.

اگر شما برنامه‌نویس هستید که این مطلب به دانش فعلی شما چیزی نیافزوده است اما در غیراینصورت بهتر است به عنوان یک بنیانگذار به این نکات توجه داشته باشید: فریم‌ورک‌ها در مجموع باعث سریع شدن، نظم بخشیدن و کاهش هزینه‌های تولید برنامه می‌شوند. انتخاب نوع فریم‌ورک و استفاده از آن کاملا بسته به تجربه توسعه دهنده و همچنین نیازهای پروژه دارد. بهتر است از توسعه دهنده خودتان بپرسید که از چه فریم‌ورک‌هایی برای توسعه سایت یا برنامه شما بهره می‌برد و در مورد گفته‌های ایشان مشاوره تخصصی بگیرید. همچنین افزونه‌هایی بر روی مرورگر قابل نصب است که تعداد فریم‌ورک‌های به کار رفته در یک سایت را نشان می‌دهد.

 

جمع بندی : همانگونه که گفته شد ، فریم ورک ها FramWorks باعث سریع شدن، نظم بخشیدن و کاهش هزینه‌های تولید برنامه می‌شوند ، این نکته راجع به فریم ورک ها میتواند تاکید بر آموزش و شروع یادگیری فلاتر و یادگیری زبان دارت باشد .

در آینده مقالاتی بیشتر پیرامون انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای شما عزیزان منتشر خواهد شد .

هِی رفیق ! این مقاله ها رو هم ممکنه دوست داشته باشی :
مقایسه Flutter با React Native
توسط :
مقایسه ی کامل فلاتر Flutter با ری اکت نیتیو React Native

مقایسه کامل Flutter با React Native       React Native توسط فیسبوک و Flutter توسط گوگل ساخته شده است و دو تکنولوژی داغ در بازار …

برنامه های نوشته شده با فلاتر
توسط :
معرفی برنامه های حیرت انگیز و برتر نوشته شده با فریمورک فلاتر fllutter

برنامه های نوشته شده با فلاتر   برنامه نویس های نیتیو کار ! خیلی نسبت به کراس پلتفرمی مثل فلاتر بد بین هستن ! خب تو …

دانلود فلاتر flutter با لینک مستقیم از سرور های ایرانی نسخه ی v1.12.13
توسط :
توضیحات و تجربیات بعد از استفاده از فلاتر flutter و زبان دارت DART

استفاده از فلاتر flutter و زبان دارت DART   گوگل سال 2017 از فریموورک متن بازی به نام فلاتر Flutter رونمایی کرد که یک ابزار چندسکویی …

تعریف متد در زبان دارت Dart
توسط :
نحوه ی درست تعریف متد در زبان دارت method in dart language

تعریف متد در زبان دارت DART   متد یا تابع یا فانکشن قطعه کدی هست که در بلاکی خارج از بلاک متد اصلی نوشته می شود …

دوست داری مقاله هاتو اینجا منتشر کنی ؟!